Choď na obsah Choď na menu
 


                 Druhy škrečkov

Škrečok poľný

Ako všetci dobre vieme, dosť sa odlišuje od ostatných škrečkov. Je väčší, svojím vzhľadom skôr pripomína morča. Je zákonom chránený, nechová sa ako domáce zvieratko, jeho domov sú polia a lúky. Je aj známy svojou "agresivitou", ani veľmi nie, ale určite viac než škrečky, ktoré chováme my. Má celkom pestré sfarbenie, je hnedý a pri lícach a na hlave je taký dozlata. Chodidlá sú osrstené po pätu, je pár jedincov, ktorí sú celí čierni.Náprsenka je obyčajne čierna. Dorastajú do dĺžky 20-35 cm a dosahujú hmotnosť od 200 do 500 gramov. Potrava je najmä obilie, zelené rastliny ba dokonca aj mláďatá spevavcov (vtáky) a drobné hlodavce!!!

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škrečok čínsky

Chovajú sa tak isto ako škrečky džungárske, a tiež sú im veľmi podobné. Ak ich chcete páriť, pár musíte vytvoriť už vo veku 5 týždňov, inak by samička samčeka neprijala.Samička je pohlavne dospelá asi v trocha mesiacoch. Teoreticky môžu mať malé každé tri týždne, ale po asi 3. vrhu bola pozorovaná prestávka trvajúca niekoľko týždňov, potom sa ale znova pária. U samičky nedochádza k vyčerpaniu z vrhov ako u džungárskych škrečkov. Vo vrhu je 2-6 mláďat, ktoré zostanú s matkou až do 5-6 týždňa. Ak chcete znova páriť, pár musí byť z nepríbuzných škrečkov. Škrečky čínske sú celkovo dlhšie a štíhlejšie ako škrečky džungárske, tiež majú dlhší chvostík. samci sú o niečo väčší ako samičky. Dospelé škrečky sú veľmi kľudné a spokojne dokážu sedieť na ruke.

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škrečok Campbellov

 

Sa podobá na škrečka džungárskeho svojím pásikom cez chrbát, ale na rozdiel od neho, je škrečok campbellov skôr hnedý, a nie sivý/šedý+prúžky oddeľujúce biele sfarbenie bruška od tmavšieho sfarbenia chrbátika sú takmer nebadateľné, alebo chýbajú . Tento druh nemá zimné sfarbenie. Avšak z tohoto druhu sa vyšľachtilo veľké množstvo mutácií a farieb, že do obchodov sa dostali pod úplne matúcimi názvami. "Campbelláci" sú veľmi spoločenskí, často žijú v skupinkách, kde často nedochádza ku konfliktom, dokonca si aj samičky niekedy pomáhajú pri dojčení! Samčekovia sa radi obklopujú samičkami (takí sukničkári). No iná je tolerancia k ich chovateľom, nie je pre nich problém, keď sa cítia ohrození a nie v bezpečí, vytiahnuť ostré zúbky a zahryznúť.

 

Škrečok roborovskiLatinské meno : Phodopus roborovskii
Dĺžka: 4-7 cm
Dĺžka života: 2-3 roky
Počet mláďat: 3-5 mláďat


Škrečok Roborovského je najmenším zástupcom škrečkov, ktoré s obľubou chovajú v domácnostiach.Dorastá do veľkosti približne 7 cm,nie je teda ani o trochu väčší než asi dvojtýždňový škrečok zlatý.Letnú srsť na chrbte má pieskovej farby s červenkastým nádychom, pričom bruško je čistobiele.Nemá bočné ani chrbtové pruhy.Behá po dlážke podobne ako škrečok džungarský. Je však omnoho obratnejší,zavše naozaj až hektický.Zo všetkých druhov najmenej vhodný na maznanie,veľa radosti však prináša pozorovanie jeho rozmanitých činností.Škrečok Roborovského je špecializovaný na život v piesočnej púšti kde mu pieskovo sfarbená časť poskytuje výbornú ochranu pred nepriateľmi.Vrtký spôsob pohybu je v dunách bez rastlinstva nevyhnutný na to,aby čo najväčšmi sťažil útoky nepriateľov.V pomerne sypkej pôde si nerobí široko rozvetvené chodby-v tom sa odlišuje od jeho príbuzných druhov-vyhrabe si do duny iba jednoduchú chodbu, na konci ktorej sa nachádza komôrka na spanie.Jeho vlasťou sú vnútroázijské púšte.

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škrečok džungársky

Škrečky Džungárske sú typické čiernym (šedým) pásikom cez chrbát. Sú malé, menšie než škrečky Sýrske. Sú dva druhy škrečkov džungárskych: Phodopus sungorus cambelli- hnedá až sivá farba. Phododopus sungorus sungorus- je svetlosivej až bielej farby. Pri týchto škrečkoch si musíte dávať naozaj veľký pozor! Dokážu sa veľmi "zmrštiť" a rýchlo vám utečú. Preto keď budete kupovať klietku,
dávajte pozor na rozostupy medzi mrežami. Nemali by byť väčšie než 1 cm.

Latinské meno:
Phodopus sungorus
Dĺžka: 9-12 cm
Dĺžka života: približne 2 roky
Váha: 30-50 g

Počet mláďat: 2-8 mláďat

 

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škrečok Sýrsky

 

Škrečkovi Sýrskemu hovoríme inak aj Zlatý. Sýrske škrečky na rozdiel od Džungárskych máju veľa farieb (sfarbení), no sú menej mazlivé. Sú väčšie ako ostatné druhy, až na škrečka poľného. Tento druh sa chová v našich domácnostiach najčastejšie- Tu je pár základnych informácií o škrečkoch sýrskych:

Latinské meno:
Mesocricetus auratus
Dĺžka: 15-20cm
Dĺžka života: priemerne 2-3 roky
Váha: 110-180g
Typy srsti: dlhá, krátka, bez srsti
Sfarbenia: žltá, dymová perla, lila, ryšavá, striebor-
ná sivá, svetlo sivá, medová, tmavá zlatá,
svetlá zlatá, tmavo sivá, plavá, béžová,
škoricová....


Počet mláďat: 2-14 mláďat
Počet dní tehotenstva: 15-19 dní


Krátka história škrečka sýrskeho:
Britský zoológ George Waterhause roku 1839 objavil
škrečka sýrskeho. Našiel jeho lebku a kožušinu ktoré poslal do múzea v Londýne. O 100 rokov neskôr odchytil profesor Aharon prvého živého sýrskeho škrečka. Našiel samičku s dvanástimi mláďatami,
no z dvanástich prežili len tri mláďatá. Rýchlo sa rozmnožili. Dnes kúpite škrečka sýrskeho skoro
v každom chovprodukte.

© copyring www.wikipedia.sk  a ine


 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Škrečok najjjj

(Pomozte plss, 11. 3. 2014 15:09)

Moj skrecok nechce pit ... neviem co s tym P.S. : prosiiim pomoztee

Re: Škrečok najjjj

(alllex, 11. 9. 2014 17:05)

dobry den mala som tiez taky problem. Skusili ste uz aj to ze mu vodu date do nejakeho vrchnacika a date ho k nemu? A ak ani toto nezaberie tak sa to bud nauci sam alebo chodte s nim k veterinarovi :(

Re: Škrečok najjjj

(Best eva, 21. 9. 2014 16:08)

On si navikni ked bude smedny on sa napije aj ja som mala taky problem ked nechce pit dajte mu do jablka s inekcnou striekackou vodu a dajte mu ho

Re: Škrečok najjjj

(deniska, 26. 1. 2015 21:42)

ahoj aj môj škrečok nechcel piť z fľašky a potom som na to prišla. Tá fľaška bola pre ňeho moc vysoko ak ti to pomôže budem veľmi rada :)

grfg

(ivaaaaa, 22. 2. 2009 13:27)

celkom ok stranka

prosim pomooc odpiiiste potrbujem pomooc

(leusik, 27. 12. 2014 9:44)

Mam skrecka je bieli a nachrbte ma biely pasik aky je to druh

Re: prosim pomooc odpiiiste potrbujem pomooc

(biba, 18. 1. 2015 14:10)

Myslím že by to mohol byť džungarský ale asi nie ja nwm:*

čafko

(hovno, 17. 10. 2014 17:46)

superhovnobombastik!

STRÁNKA NEFUNGUJE!!!

(Hamster, 8. 6. 2014 12:12)

TÁTO STRÁNKA JE PO PREVÁDZKE!!!TO ZNAMÉNA ŽE
AK SEM DÁTE OTÁZKU NIKTO VÁM NEODPÍŠE!!!
AK CHCETE NEJAKÚ STRÁNKU KTORÁ JE V PLNOM
PRÚDE NAVŠÍVTE: www.skrecokdzungarskychov.estranky.sk
TAM VÁM NA KAŽDÚ OTÁZKU ODPOVEDIA!!!

Pomoc prosíím

(Domuska, 8. 6. 2012 11:48)

Ahojte, mám dva škrečky (samce) menom Tim a Arny. Tim je škrečok syrský a Arny škrečok Džungálsky. Ked som ich dala spolu tak moj Tim zaútočil na Arniho a uhrizol ho do krvi, neviem prečo. Prosím povecte mi niečo ak viete že prečo náš Tim tak zaútočil na Arniho.

Re: Pomoc prosíím

(Mirale, 24. 10. 2013 17:13)

Tak už len zamyslenie: dva samce spolu? nerobí to dobrotu.. navyše sú to rozdielne druhy, je viac než pravdepodobné, že tvoj Tim si chcel dať Arnyho na obed..

Re: lebo

(zuzu, 28. 10. 2013 20:44)

Lebo ten co zautocil bol skrecok syrsky a ty su zvyknuty zit sami a nie ako dzungarsky spolu aj ja mam 2 skreckov!

Re: Pomoc prosíím

(Kamča, 17. 11. 2013 14:07)

Aj ja som mala 2 dvoch škrečkov boli to samce aj rasy také istá ako Tim a Arny volali sa Tiger a Mimmi. Aj mne sa bili, ale tu bil Mimmi ( Džungársky ) Tigra ( Sýrsky ) bili sa o sto šesť a to si ešte Tigrik vytrpel so Sivom ajajaj. Tigrik nakoniec zomrel a ku Mimimu sme dokúpili Jessi bolo to 3.7.2012. potom zomrel aj Mimmi lebo mal nádor v mozgu, a Jessi mám do dnes. A Jessi sa poznala s Blackinou, Myš_kom a Mikkym. Myš_ko mi zomrel 11.11.2013 - Jessi ho zabila tak ako aj Blackynu !

Re: Pomoc prosíím

(abbetty, 9. 1. 2014 16:03)

lebo samce nesmu byť spolu !!!!!! lebo by sa dohrizli k smrti .... a samičky tak isto !!!! -_-

Re: Pomoc prosíím

(2 šance nemôžu byť spolu lebo sa budú biť tak isto aj samick.Keď tak v inej klietke.Môže byť spolu iba samicka a samcek., 19. 4. 2014 9:56)

MAS TO AKO MOJE MENO XD

Re: Pomoc prosíím

(klara, 13. 7. 2012 13:44)

pretože su to odlisne druhy preto ho nema rad

Re: Re: Pomoc prosíím

(Kuko, 27. 8. 2012 14:23)

Škrečuľko Timko je sýrsky škrečko a preto je samotársky. Nemá rád spoločnosť s výnimkou doby párenia. Treba ho chovať samostatne v klietke. Hoci sú aj výnimky. Aj pri párení treba dať pozor pretože ak si nepadnú do oka, pobijú sa. Treba nejaký čas - pár dní počkať a potom skúsiť znova. Samička musí byť na párenie pripravená. To býva každých cca 6 dní.

Škrečok najjjj

(Pomozte plss, 11. 3. 2014 15:10)

Oprava : kamoskyn dzungarsky

!!!!

(zuzka, 18. 1. 2014 19:52)

Nedali ste tam škrecka pandu

prosím pomôžte

(ahojte , 27. 9. 2013 14:06)

ahojte ja mám taký problém mala som škrečka sýrskeho 2roky nenarástol teraz mám nového už 2mesiace a zase vôbec nerastie .. ja tomu nerozumiem.. nevie mi niekto poradiť čím to môže byť?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »